Přeskočit na obsah Skip to sidebar Přeskočit na zápatí

Jak jsem kradl software a proč se k tomu přiznávám

Try before buy

Ano, svého času jsem byl lupič. Pirát, gangster a zloděj. Desperád, který snad někdy v roce 2001 upirátil na pochybném zahraničním webu prahistorickou verzi Cubase. Try before buy. Vzpomínáte? Když v rychlosti zavzpomínám na svou kriminální dráhu, nebylo jednoduché se k takovému software dostat – ať už originálnímu, tak i nelegálnímu. V prvním případě za to mohla na tu dobu extremní cena, v druhém pomalé internetové připojení a nedostatek znalostí, kde vzít a ukrást. Sdílení nelegálního software v té době nebylo ještě na svém vrcholu. A taky viry, těch bylo všude už tehdy požehnaně, těch se lidé báli. To vše hrálo prostě proti vám.

Ano uznávám, mé chování nebylo správné, byla to tehdy však jedna z mála cest jak vůbec takový DAW vyzkoušet prakticky a rozhodnout se, zda bych ho kdy chtěl vlastnit. Tedy za předpokladu, že bych se ho naučil ovládat. Zapomeňte na to, že byly návody v češtině, jakékoliv “tutoriály” na YouTube atd. A pokud už někdo uměl takový software ovládat, důkladně si toto knowhow střežil pro sebe. A jak byste vlastně zjistili, že takový konkrétní software někdo vlastní a používá? Komunity existovaly spíše v rovině IT, programování, pra-internetu. Takže pokud jste se s někým chtěli bavit o ICQ, Xchatu, Doomovi…

Přišel čas pokání, pochopení, že to, čeho jsem se dopouštěl, bylo špatné. To píšu bez ironie a patosu. Čas šel vpřed, s ním se zrychlil internet jako takový, výkon počítačů, rostly možnosti nahrávacích studií. Lidé pozvolna bohatli a výrobci software začali lovit takové, jako jsem byl já. Přišla amnestie na nelegální software a nákupy za 50% původní ceny – to už byl “nou-brejn-dýl”. I když se bavíme o částce cca. 30.000,- CZK! Od té doby jsem začal přemýšlet v této lince – vše musí být čisté, férové a legální. Není možné dělat něco na úkor někoho jiného. A stejně tak sample banky, VST, efektové procesory, prostě vše. Doba “try before buy” – tedy sloganu jedné nelegální stránky už pro mě definitivně pominula. Stahovat cokoliv z warezových webů bylo v propadlišti dějin.

Sunteem records - studio pro vaše podcasty
Co dáš, to dostaneš

Jak jsem začal hudbou vydělávat peníze, tak jsem do ní i investoval zpět. Už nebyl důvod hledat free VST, free samples apod. A mělo to smysl! Studio dostalo zcela nový sound, nový impulz, přišli noví a další a další klienti, kteří platili za mou práci. Všem jsem kladl na srdce – dnes investujete do někoho dalšího a někdo jiný to samé udělal minule, než jste přišli vy do studia Sunteem records – tím pomohl zase vám. Kvalita rostla ve všech oblastech a investice do vybavení studia šly do statisíců.

Tehdy jsem si myslel, že tato temná doba je dávno pryč, že takové myšlení tu už minimálně deset let není. Vždyť všichni výrobci nabízí nějakou bezplatnou verzi k vyzkoušení – buď limitovanou na 7, 14 nebo 30 dnů, ale v plné kvalitě! Takže už není důvod myslet jako dříve, vše je teď možné si vyzkoušet a rozhodnout se. Nehledě na fakt, že konkurence je dnes tak obrovská, že ceny jednotlivých nástrojů, digitálních pracovních stanic, samplů je tak nízká, že… že si je můžou dovolit i studenti za studentské ceny. Tuto výhodu jsem nikdy nepoznal. Hluboce jsem se však spletl, když jsem na konci roku 2019 narazil při hledání jednoho výrobce na fórum, kde se veřejně komunikovala příležitost ke krádeži pluginů. Smutné, že i přes snahu výrobců chránit své autorské dílo, se vždycky najde nějaký vykuk, který se snaží najít cestu, jak poškodit práci mnoha lidí a šílené investice do vývoje, marketingu atd.

Upřímně, dokud jsem nezačal trávit hodiny a hodiny ve studiu nad projekty klientů, dokud jsem nezakusil jak náročné je vydělat první peníze, nevěděl jsem, proč bych se měl chovat korektně. Bylo jednoduché si říct: “ No co, jedna nezaplacená verze tu firmu nepoloží.” Jenže když takových nezaplacených licencí je po světě třeba 1.000? Nebo 50.000? To už je likvidační a doplácí na to rodiny, děti zaměstnanců a spolupracovníků firem. Nepřál bych vám zažít, když vám klient nezaplatí za práci třeba 100.000,-. Peníze, se kterými počítáte, peníze, za které máte jíst, bydlet. Snad jsem vám dnes skrze mou zkušenost udělal malou exkurzi do svědomí studiového inženýra.

Go to Top