Přeskočit na obsah Skip to sidebar Přeskočit na zápatí

Solid State Logic v Sunteem record jsem vždycky chtěl!

SSL je prostě ikona

Kdo to jako umí obsluhovat, tolik čudlíků? A jak se na tom čistí prach? A kolik to vůbec stojí? Ty otázky si dokážu představit. Myslím, že pokud někdo viděl hudební klip nebo fotku z nějakého nahrávacího studia za posledních 30. let, ten z 80% viděl značku SSL, tedy Solid State Logic. Ten pult je prostě sympaťák, takový klasický miláček. A ať to byla verze 4000 E (i1979),  4000 G (1987) and G+ (1993), 6000 E a G nebo speciální 8000 G a G+ pro míchánít zvuku pro film nebo televizi. A pak jsou tu moderní 9000 J a K série (1995), případně XL9000K (2002).

Ledvin není nikdy dost…

Mít takový pult by si přál téměř každý profík z oboru. Tedy mít nejdříve hodně milionů korun navíc. Za prvé to bude žrout :) a víte co dnes stojí elektrika! Za druhé samotný mix, pokud máte kliku na opravdu dobrý kus, seženete třeba za 4.000.000,- No jo, ale on je k tomu třeba ještě domeček, kam to postavíte, takže taková jednoduchá chaloupka na zahradě třeba za 5.000.000,- v základu. Samozřejmě bez ceny pozemku.

Tak jsme si hezky řekli, proč si ho nemůžeme koupit, ale naštěstí existují splnitelné sny i s SSL, kvůli kterým nemusíte prodávat po jedné ledvině od všech členů domácnosti. To je docela drsný humor, viďte. Dobře, takže jak mít ikonický SSL zvuk i mix a nekrást? Pokud máte studio o šířce minimálně tři metry a na účtu 125.000,- můžeme začít snít.

Centrem studia je teď Solid State Logic

Velkou radost v režii dělá monstrózní mixážní pult od anglické společnosti Solid State Logic, tedy přesněji kontroler, který SSL vyrábí s identickým zvukem modelu SSL 9000K. V tomto případě se jedná o model UC1 a 3 jednotky UF8, s plánovaným rozšířením na plné 4 jednotky, tedy 32 kanálů pro mix. Tyto kontrolery byly uvedeny na světový trh teprve v loňském a předloňském roce, takže se jedná o velkou novinku. Kdo by neznal famózní SSL Bus compressor?! Jsem nadšený, že máme toto vše k dispozici a nově tak bude drtivá většina nahrávek z našeho studia procesována právě skrze skutečné SSL audio nástroje.

Zvuku SSL jsem fanda již mnoho let, snad od prvního momentu, kdy jsem koupil VST plugin od UAD, konkrétně SSL E Preamp and Channel Strip a k tomu SSL G Bus Compressor. Později jsem do party pořídil ještě modely Brainworx bx_console SSL 4000 E, Brainworx bx_console SSL 4000 G, Brainworx bx_console SSL 9000 J. Myslím si, že jsem u konce s hledáním dokonalého SSL zvuku. Tedy alespoň prozatím, zahradu máme velkou… však víte jak to myslím.

Sunteem records - Solid State Logic UF8

SSL 9000K Console Channel Strip Processing

Zásuvný modul SSL Native Channel Strip 2 přináší legendární zvuk, funkce a pracovní postup SSL 9000K voice strip konzoly, nyní obsahuje patentovanou technologii SSL „Anti-Cramping“ a externí vstup Side Chain.

Sekce EQ je klasického 4pásmového designu s parametrickými sekcemi LMF & HMF a shelf sekcemi LF a HF (přepínač LF a HF na zvonek). Celý EQ lze přepínat mezi charakteristikami řady E & G a lze jej aplikovat na postranní řetězec dynamiky.

Sekce Dynamika nabízí samostatný kompresor a bránu/expander. Kompresor lze přepínat mezi měkkým a tvrdým knee. Sekce Compressor i Gate/Expander obsahují přepínače rychlého/pomalého ataku a nezávislé side chain. Plug-in také obsahuje vysoko a nízkoprůchodové filtry, které lze také použít na side chain. Perfektní pro vyhlazování, ovládání a přidávání presence do jakéhokoli zdrojového materiálu. 

Klíčové vlastnosti

 • Funkce, pracovní postup a zvuk na konzole SSL
 • Kompatibilní s ovladačem UC1
 • 4-pásmový EQ, dvě regálové sekce a dvě parametrické
 • Variabilní dolní a horní propust
 • Přepínatelné EQ charakteristiky mezi E Series a G Series
 • Sekce EQ s technologií SSL ‘Anti-Cramping’
 • Charakteristiky komprese s měkkým poměrem „Over-Easy“ pro hladké přechody
 • Variabilní směrování procesů
 • Externí vstup pro side chain
 • Dynamické zpracování postranního řetězce s nezávislými postranními řetězci pro kompresor a expandér/bránu

“Slepí váš mix jako audio lepidlo.” – Tak často slyšíme popisovat SSL Stereo Bus Compressor spolu. O technologii bychom mohli psát lyrické texty, slyšeli jste ji na bezpočtu hitových desek z posledních tří desetiletí. Bus Compressor 2 plug-in se může pochlubit řadou vylepšení, včetně nových poměrů Attack, Release a Compression pro větší flexibilitu s jednotlivými zvuky a podskupinami, kromě vestavěného ovládání wet/dry a S/C HPF, stejně jako přepínatelné 2x a 4x převzorkování.

 

Sunteem records - mastering studio Bystřice pod Lopeníkem
SSL Native Bus Compressor 2

Zvuk legendárního SSL Stereo Bus kompresoru, nativně přímo od SSL.

Kompresor středové sekce z analogové konzole řady G z 80. let SSL je legendou zvukové produkce. Je to tajemství nespočtu klasických nahrávek. Je to jednoduchá jednotka s jednoduchým účelem; díky tomu zní kompletní mixy větší, s větším výkonem, úderem a drivem. Přináší soudržnost a sílu vašemu mixu, aniž by to ohrozilo jasnost. “Drží váš mix jako audio lepidlo.” – Tak často slyšíme popisovat SSL Stereo Bus Compressor spolu. O technologii bychom mohli psát lyrické texty, slyšeli jste ji na bezpočtu hitových desek z posledních tří desetiletí. Bus Compressor 2 plug-in se může pochlubit řadou vylepšení, včetně nových poměrů Attack, Release a Compression pro větší flexibilitu s jednotlivými zvuky a podskupinami, kromě vestavěného ovládání wet/dry a S/C HPF, stejně jako přepínatelné 2x a 4x převzorkování.

 

Klíčové vlastnosti

 • Legendární zvuk aktualizovaný pro rok 2021
 • Slepuje stopy a podskupiny dohromady
 • Kompatibilní s ovladačem UC1
 • Nové poměry Attack, Release a Compression
 • Renovovaá funkce ‘Auto’
 • 2X & 4X Oversampling
 • Vnější Side chain
 • HPF se Side chain
Go to Top