Přeskočit na obsah Skip to sidebar Přeskočit na zápatí

Neumann U87i – legendární mikrofon v Sunteem records

16. prosince 2010 přivezla pošta balík, na který jsem opravdu velmi čekal a těšil se. Už si nepamatuji nadšení při rozbalování krabice, ale věřím, že kdyby mě někdo natočil, viděl by zářivý úsměv a jiskřičky v očích. No to dá rozum, když k vám dorazí legenda mezi studiovými mikrofony – Herr Neumann U 87. Neznám člověka z branže, který by tento mikrofon neznal nebo někdy na něj alespoň nemyslel, že by bylo fajn mít takového pracanta ve studiu. O umělcích se ani nebavme, protože pokud se budete napříč žánry bavit o tom, kdo a kde zpíval na “nojmana”, pak se myslí model U87i. Co je na tom mikrofonu tak magického?

Historie značky

Historie značky Neumann se začala psát v roce 1928 v Berlíně. Společnost založil Georg Neumann, německý inovátor, který dal světu hned několik studiových legend –  nejen mezi mikrofony. Neumann je výrobcem mikrofonů, studiových monitorů a sluchátek, které vyrábí ručně – skutečně ručně. Ona i ta kvalita něco stojí. Mimochodem za technologický přínos získala společnost v roce 1999 technickou cenu od Národní akademie hudebního umění.

Sunteem records - Neumann U 87 original

Model U 87 i nebyl první

Skvělé mikrofony dělal Neumann i před uvedením U 87 i. Mimo jiné to byly modely U 47, U 49, U 67. Neumann byl oblíbený od 50tých let v Evropě i v Americe. Pokud slyšíte nějaký známý song, můžete počítat s tím, že na nahrávku byl použitý Neumann. Frank Sinatra, Beatles, Ray Charles, Amy Winehouse, Stevie Wonder, Beyonce, Beyonce. Skoro se chce napsat všichni, ale nebylo by to korektní.

Osmdesátsedmička na scénu!

V roce 1967 byl představen mikrofon U 87 i a to byla revoluce. Mikrofon bylo možné použít na jakýkoliv typ hlasu, barvy, jak na mluvené slovo, tak i zpěv. Dokonce i na hudební nástroje a profesionálové byli nadšení. Bylo by tady zbytečné se více rozněžňovat, U87i se prostě musí zažít na vlastní uši. Nejlépe však na vlastní tvorbě. Je to celosvětově nejznámější a nejpoužívanější mikrofon pro záznam hlasu a nástrojů. V roce 2006 získal cenu TEC Hall of Fame.

 

U 87 i vs U 87 ai

Král je mrtev ať žije král. Tak v tomto případě to rozhodně neplatí. Klasická verze U 87 i se od 90tých let nevyrábí a po roce 2000 bylo nutné legendu oživit. Bohužel není to pouze jeden názor vlastníka klasické verze, ale nová verze je prostě “digitální” a nehraje tak dobře. Originální mikrofon v top stavu je také čím dál více složité koupit, protože těch funkčních pomalu ale jistě ubývá. Jsem proto nadšený, že máme ve studiu tento investiční mikrofon.

 

Go to Top